23. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

19. Červenec 2017
Majaka - Lihula

Po probuzení se dívám z okna a vidím poblíž našeho auta pospávající mladíky na zemi a kolem nich povalující se prázdné lahve. Nejsem si moc jistý co je to za seskupení a tak se raději vydávám podívat k moři dříve, než se Ivan probudí. Jeden z mladíků již je vzhůru a dáváme se do řeči. Dozvídám se, že jsou z Ukrajiny. Přijela jich přeplněná dodávka a slaví narozeniny jednoho z nich, který mi pak říká, že měl narozeniny včera a taky dneska a zítra má také, aby bylo stále co slavit. Od Ivana se dozvídám, že se objevili v noci, když psal deník. Rozdělali oheň a ještě pekli skopové. Čile se zajímají o naše aktivity, a když si vaříme kávu na cestu, prosí nás o dávku kofeinu. Říkají, že spali dvě hodiny. Neměli však s sebou nic, z čeho by se napili a tak jim místo hrnku posloužily ořezané prázdné plechovky od piva. Ukázalo se, že to jsou normální kluci, kteří si přijeli užít několik dnů volna. Když odjíždíme, ještě se omlouvají, jestli nás moc nerušili a dávají nám na cestu hrušky. To je asi jediné co mají s sebou a není to alkoholické

Dále cestujeme směr město Pärnu. Projíždíme pobřežím a po levé straně vidíme, že lidé mají domky, za nimi zahrádku se zeleninou a za jejich pozemkem je moře. Přemýšlím jaké to je mít za zahrádkou moře, kde o silný vítr asi není nouze. Na první pohled moc pěkný pohled, ale na běžný život; jestli není lepší žít v české kotlině. Cestou potkáváme další osamocenou cyklistku Laimu, která nám říká, že je z Rigy a cestuje do Estonska a pak se na kole vrací zpět.

Za městem Pärnu zesílil vítr. Už jsme zde několikrát zažili klidné ráno a odpoledne se to rozfoukalo. I když jsme měli dnes naplánováno dojet až k trajektu na ostrov Muhu, nepodařilo se. Ivan toho proti větru měl až až. Přesto zvládl 124 km. Aby toho nebylo málo, během cesty se objevil na silnici posypaný štěrk. Nebylo zbytí, muselo se tímto úsekem v délce asi 3 km projet. Když vítr neustával, rozhodli jsme se pro ubytování za městem Lihula, kde se nám ukázal cca 5 km severně nad městem ve vyhledávači kemp. Jedeme a jedeme a žádné poutače na kemping. A tak si říkáme, že když tam nic nebude, stejně se tam vyspíme. Pak už skončila i asfaltová silnice, a pokračujeme ještě asi o kilometr dále polní cestou. Na konci je malé parkoviště a my se ocitáme v místě jak z nějaké pohádky. Několik rybářských srubů s rákosovou střechou, včetně kadibudky a nikde nikdo. Všude posečeno, několik lodí vytažených na břehu a rybářské sítě rozprostřeny podél srubu. Klidně tekoucí řeka, kolem ní prorostlý rákos, kvetoucí lekníny. A ticho. Úžasné ticho. Nepamatuji se, kdy jsem naposled "slyšel" takové ticho bez dosahu hluku z jakékoliv dopravy. Jen obyvatelé ptačí říše z okolních lesů a občasné kváknutí žáby místy přerušují to úžasné ticho. Nakonec je dobře, že nás ten vítr dnes přibrzdil a my našli tak pohádkové místo.

23. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Majaka - Lihula
19. Červenec 2017

Záštita projektu 2019

genmjr. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý, Ph.D. - policejní prezident, PhDr. Mgr. Vít Šimral, Ph.D. et Ph.D. - radní hlavního města Prahy, JUDr. Markéta Vaňková - primátorka statutárního města Brno, Ing. Tomáš Macura, MBA - primátor statutárního města Ostravy, Oldřich Bubeníček - hejtman Ústeckého kraje, prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. - hejtman Moravskoslezského kraje.  Mgr. Dalibor Blažek - starosta města Aš, PeadDr. Jiří Kulhánek- starosta města Kadaně, Mgr.Bc. Zdeňka Blišťanová - starostka města Jeseník, Ing. Jiří Lukášek - starosta města Rousínova, Jiří Čunek hejtman Zlínský kraj, Ing Antonín Hanák - starosta obce Terezín, Rada města Znojma. Prohlédněte si záštity pro rok 2019 zde. 

 

 

 

 

 

 

Generální partner

Hlavní partneři

SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Kaláb - stavební firma

Partneři

ALFUN a.s.
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
RACHA KOVO SPORT s.r.o.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Buchlovské hory
Bizmark - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Zábojník - výroba cementového zboží
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
AK Dent - stomatologické centrum
Maximum Party Service - cateringový servis
Kavárna Adria - caffé restaurant
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kubica - návrhy a realizace reklamy
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!