27. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

23. Červenec 2017
Koidu - Helsinki

Vždy mám dobrý pocit, když ráno opouštíme kempink s umytým nádobím, vychlazenými potravinami z lednice, čerstvými zásobami vody, nabitými mobily a uvařenou kávou na cestu. Tak tomu je i dnes. Ivan tomu říká happy day. Tím, že jsme na okraji Tallinnu, můžeme naložit všechna kola a odjet se podívat do centra a zajistit si místo na trajekt směr Helsinky. Když se zorientujeme v systému organizace nástupů na trajekty dozvídáme se, že odjezd je možný v 13:30, že na pozdější čas  je již vše plné. Nemáme na výběr. Na prohlídku města nám zbývá asi 1,5 hodiny. Naštěstí je historické centrum velmi blízko přístavu a tak se do něj hned vydáváme. Již majitel kempu nám vyprávěl, že historické jádro je podobné Praze a myslím, že má pravdu.

Dle našeho názoru Tallinn patří mezi města, která mají šmrnc, a stálo by za to jej navštívit na delší čas. Najíždíme na seřadiště. Jsou zde čtyři terminály, my se dostáváme na D. Vepředu vidíme loď s názvem Megastar. Po vjezdu na loď podle digitálního ukazatele jsme asi 652 vozidlo. Vystupujeme a vydáváme se nahoru. Loď má tuším 10 pater. Myslím, že to je 9 patro, kde jsou veřejné prostory pro cestující. Vypadá to zde jak v nákupním centru před vánoci. Následně se dozvídáme, že to je nejnovější loď společnosti Tallink, která pojme až 2800 pasažérů a přibližně 680 aut. Však také měří 212 m na délku a na šířku má 31 m. Jdeme se podívat na palubu a až se loď dostává na volné moře, vracíme se zpět a dáváme si oběd. Vzdálenost přibližně 80 km zvládá cca za dvě hodiny. Slušný výkon.

Jsme ve Finsku. Helsinky nás vítají polojasnou oblohou a na ostrůvku před přístavem spatřujeme koupající se lidi. Jeden z cestujících Čechů stojící náhodně vedle nás, říká tomu druhému.

"To tady přece nemůže být taková zima, když se koupou." Po vylodění se snažíme najet do středu města, abychom si užili to, na co nám v Tallinnu nezbyl čas. Avšak s veškerým nákladem máme dost vysoké auto a tak se do podzemních parkovišť nedostaneme. Chvíli nám trvá, než zaparkujeme. Procházíme si střed města a zjišťujeme, kolik lidí posedává či polehává na parkových trávnicích. Je to jakýsi víkendový piknik a nejen v centru města. Následně se vydáváme k olympijskému stadionu, kde Emil Zátopek a jeho manželka slavili velké úspěchy v roce 1952. Areál je z části v rekonstrukci, ale oběma nám bylo příjemně z toho, že jsme na takovém místě mohli být. Přichází večer a my se vydáváme do campingu na okraji Helsinek, abychom se zítra opět vydali na cestu. Po příjezdu k nám přichází jeden z ubytovaných Finů a říká: "A já myslel, že to přijel nějaký cirkus". Stačí jednou přijet s koly na nosiči a hned to změní úhel pohledu.

27. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Koidu - Helsinki
23. Červenec 2017

Záštita projektu 2019

genmjr. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý, Ph.D. - policejní prezident, PhDr. Mgr. Vít Šimral, Ph.D. et Ph.D. - radní hlavního města Prahy, JUDr. Markéta Vaňková - primátorka statutárního města Brno, Ing. Tomáš Macura, MBA - primátor statutárního města Ostravy, Oldřich Bubeníček - hejtman Ústeckého kraje, prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. - hejtman Moravskoslezského kraje.  Mgr. Dalibor Blažek - starosta města Aš, PeadDr. Jiří Kulhánek- starosta města Kadaně, Mgr.Bc. Zdeňka Blišťanová - starostka města Jeseník, Ing. Jiří Lukášek - starosta města Rousínova, Jiří Čunek hejtman Zlínský kraj, Ing Antonín Hanák - starosta obce Terezín, Libor Střecha – starosta Hodonína, Mgr. Ondřej Výborný – město Holice, Starosta Mgr. Pavel Paschek – město Hlučín, Starosta Mgr. Petr Borecký – město Úvaly, Starosta Petr Kopínec – Vrbno pod Pradědem, Rada města Znojma – Znojmo, JUDr. Bohumil Šimek – Jihomoravský kraj, Záštita obce Kněždub, Starosta Zdeněk Kofent – obec Družec, Starosta Mgr. Jan Čižinský - Praha 7, Starosta Mgr. František Lukl – Kyjov, Starosta Ing. Jiří Skořepa – Rychnov pod Kněžnou, Starosta Ing. Václav Kubín – Králíky, Náměstek PhDr. Igor Hendrych, Ph.D – Opava, Rada města – Bystřice pod Hostýnem, Starosta Ing. Tomáš Svoboda – Kynšperk nad Ohří, Starosta Mgr. Antonín Jalovec – Cheb, Radní hl. města Prahy Mgr. Milena Johnová udělila Záštitu hlavního města Prahy. Prohlédněte si záštity pro rok 2019 zde. 

 

 

 

 

 

 

Generální partner

Hlavní partneři

SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Kaláb - stavební firma

Partneři

ALFUN a.s.
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
RACHA KOVO SPORT s.r.o.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Buchlovské hory
Bizmark - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Zábojník - výroba cementového zboží
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
AK Dent - stomatologické centrum
Maximum Party Service - cateringový servis
Kavárna Adria - caffé restaurant
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kubica - návrhy a realizace reklamy
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!