31. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

27. Červenec 2017
Kerimaki - Niirala

Potřebujeme nakoupit. Hned vedle největšího dřevěného kostela je market. Na parkovišti k nám přistupuje starší pán a hovoří něco o holčičce z Prahy. Ta za chvíli přichází a zdraví nás Česky. Vysvětluje nám, že má jednu babičku a dědu v Praze a druhou babičku s dědou tady ve Finsku. Táta, že je z Finska. Bylo to příjemné a milé setkání hned po ránu. Vydáváme se na posledních 100 km Finskem opět s podmračenou oblohou. Ale neprší. Zde na východě Finska je již řidší provoz. Občas se nějaké vozidlo zastaví a počkají si s fotoaparátem na projíždějícího Ivana na vysokém kole.

Postupně, jak se blížíme na hranice Finska, si uvědomuji, že jsem se nesetkal s nějakým zběsilým předjížděním nebo dokonce nedodržováním rychlosti. Pravda, stejně jako v Estonsku jsou zde dosti často radary, ale celkově je provoz přiměřený a v mezích předpisů. Je-li zde 60km/hod., tak řidiči jedou šedesát. Na silnicích prvních tříd je často povolená stokilometrová rychlost. Uprostřed mezi jízdními pruhy jsou cca po 50 cm vrypy do vozovky, upozorňující na mikrospánek, takže když na ně auto najede, osádce vozidla se rozdrnčí hlava. Co nás zpočátku trochu potrápilo, bylo placení kartou.  Platit se dá všude. I v malém obchůdku na konci vesnice. Ne jinak je tomu na parkovištích nebo u benzinek. Ale tam nebývá ani obsluha. Platí se přímo u stojanu a to dopředu před začátkem tankování. Možností je zaplatit v hotovosti, ale také do automatu. Takže si člověk musí poradit sám.

Přijíždíme do obce Niirala. Na jejím konci je silniční i železniční vstup do Ruské federace. Zůstáváme na noc na odstavné ploše před obcí, protože zde není žádná možnost ubytování. Jsme v tuto chvíli nejdále od České republiky. Po silnici víc jak 2000 km. Zítra se otáčíme k jihu. Do Petrohradu je odsud 360 km. Hodláme ještě vyřídit všechny vzkazy a telefonáty, protože od zítra bude změna tarifu. Proto se omezíme spíše na kratší sdělení, která budou i nadále umísťovány na web. Úplné zprávy a fotografie zašleme opět po vstupu do EU.

31. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Kerimaki - Niirala
27. Červenec 2017

Záštita projektu 2019

genmjr. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý, Ph.D. - policejní prezident, PhDr. Mgr. Vít Šimral, Ph.D. et Ph.D. - radní hlavního města Prahy, JUDr. Markéta Vaňková - primátorka statutárního města Brno, Ing. Tomáš Macura, MBA - primátor statutárního města Ostravy, Oldřich Bubeníček - hejtman Ústeckého kraje, prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. - hejtman Moravskoslezského kraje.  Mgr. Dalibor Blažek - starosta města Aš, PeadDr. Jiří Kulhánek- starosta města Kadaně, Mgr.Bc. Zdeňka Blišťanová - starostka města Jeseník, Ing. Jiří Lukášek - starosta města Rousínova, Jiří Čunek hejtman Zlínský kraj, Ing Antonín Hanák - starosta obce Terezín, Libor Střecha – starosta Hodonína, Mgr. Ondřej Výborný – město Holice, Starosta Mgr. Pavel Paschek – město Hlučín, Starosta Mgr. Petr Borecký – město Úvaly, Starosta Petr Kopínec – Vrbno pod Pradědem, Rada města Znojma – Znojmo, JUDr. Bohumil Šimek – Jihomoravský kraj, Záštita obce Kněždub, Starosta Zdeněk Kofent – obec Družec, Starosta Mgr. Jan Čižinský - Praha 7, Starosta Mgr. František Lukl – Kyjov, Starosta Ing. Jiří Skořepa – Rychnov pod Kněžnou, Starosta Ing. Václav Kubín – Králíky, Náměstek PhDr. Igor Hendrych, Ph.D – Opava, Rada města – Bystřice pod Hostýnem, Starosta Ing. Tomáš Svoboda – Kynšperk nad Ohří, Starosta Mgr. Antonín Jalovec – Cheb, Radní hl. města Prahy Mgr. Milena Johnová udělila Záštitu hlavního města Prahy. Prohlédněte si záštity pro rok 2019 zde. 

 

 

 

 

 

 

Generální partner

Hlavní partneři

SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Kaláb - stavební firma

Partneři

ALFUN a.s.
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
RACHA KOVO SPORT s.r.o.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Buchlovské hory
Bizmark - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Zábojník - výroba cementového zboží
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
AK Dent - stomatologické centrum
Maximum Party Service - cateringový servis
Kavárna Adria - caffé restaurant
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kubica - návrhy a realizace reklamy
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!