Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

31. Červenec 2017
Natáčení pro Ruskou televizi

31.7. poslední červencový den. Po snídani se vydáváme s Valerijem a jeho manželkou opět do středu města. Cestou se loučíme s jeho ženou, která má jiný program. Valerij nás vede dál ke středu. Prodíráme se kolonami vozidel a usuzujeme, že nejen pondělní rána bývají ve velkoměstech asi všude na planetě stejná. Velikost kolony jen závisí na velikosti města. Přijíždíme až před Zimní palác. Na prostranství se uklízí po včerejší slavnosti. Zanedlouho přijede vozidlo a vystoupí kameraman s redaktorkou ruské televize zpravodajství Izvestija. Na prostranství, se kromě zastavujících turistů, objeví také další dva lidé z klubu Petrohradských velocipedistů na vysokém kole. Seznamujeme se s redaktorkou a říkáme, že rusky tolik neumíme na to, abychom mohli mluvit do televize, že když budeme mluvit česky, že si to přeloží. Ale oni odpovídají, že nemají "perevočika" a že to zvládneme. Nu což, začínáme mluvit o Ivanově cestě do Petrohradu a také o jeho dalších cestách. Povídáme si docela dlouho, tak jen věříme, že to co z toho sestříhají bude smysluplné. Následně hovoří na kameru i lidé z klubu velocipedistů. Po projížďce na kolách před Zimním palácem  požádal kameraman Ivana, zda by se mohl svézt. Docela mu to šlo. Pak se s námi společně fotí slečna redaktorka a dál společně hovoříme mimo kameru. Je to takové příjemné a spontánní setkání. Ptám se kameramana kolik lidí tu zprávu uvidí. Říká, že moc ne asi tak 20 až 30 milionů.

Loučíme se z televizním štábem, loučíme se s Valerijem a jeho přáteli. Nyní je čas udělat to hlavní. Vyndáváme českou vlajku a požádáme řidiče minibusu, jenž právě přivezl japonské turisty o fotografii před Zimním palácem. Uvědomujeme si, že toto je skutečný cíl naší cesty, na kterou jsme se před více jak měsícem vydali. Do navigace zadáváme Moskva a dále se věnujeme individuálnímu programu, o kterém připravuje ještě několik kapitol Ivan do své budoucí knihy.

Ještě, než zazní ta závěrečná věta mám potřebu říct, že na začátku každé cesty je člověk jiný než na jejím konci. Představy o jednotlivých zemích, krajině, turistice, dopravě, gastronomii a zejména vztazích mezi lidmi nabývají reálné podoby až po skutečném prožití několika dní v každé zemi. Mým přáním na začátku bylo vzájemné porozumění s lidmi, se kterými se setkáme a to se nám beze zbytku splnilo.

Ještě než zazní ta závěrečná věta myslím, že je třeba dodat, že člověk poznáváním jiných zemí poodstoupí od prožívání svých každodenních stereotypů, které ať chceme nebo nechceme nás formují a zabraňují možnosti objevit více sebe sama.

 Ještě než zazní ta závěrečná věta, tak je třeba si přiznat, že se člověk musí naučit žít v konfrontaci s jinou realitou než v čistotě domova, například zda se na něj nepřisaje nějaký cizopasný hmyz, zda je bezpečný každodenní pobyt ve společných prostorách sprch, zda je voda, která teče z kohoutku skutečně pitná atd. atd. a učinit smíření se vším co jej na cestách potká.

A nakonec, když to celé uskuteční a vrátí se domů obohacen o velké množství zážitků a nových zkušeností, může konečně zaznít ta závěrečná věta. Všude dobře, doma nejlépe.

Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Natáčení pro Ruskou televizi
31. Červenec 2017

Záštita projektu 2019

genmjr. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý, Ph.D. - policejní prezident, PhDr. Mgr. Vít Šimral, Ph.D. et Ph.D. - radní hlavního města Prahy, JUDr. Markéta Vaňková - primátorka statutárního města Brno, Ing. Tomáš Macura, MBA - primátor statutárního města Ostravy, Oldřich Bubeníček - hejtman Ústeckého kraje, prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. - hejtman Moravskoslezského kraje.  Mgr. Dalibor Blažek - starosta města Aš, PeadDr. Jiří Kulhánek- starosta města Kadaně, Mgr.Bc. Zdeňka Blišťanová - starostka města Jeseník, Ing. Jiří Lukášek - starosta města Rousínova, Jiří Čunek hejtman Zlínský kraj, Ing Antonín Hanák - starosta obce Terezín, Libor Střecha – starosta Hodonína, Mgr. Ondřej Výborný – město Holice, Starosta Mgr. Pavel Paschek – město Hlučín, Starosta Mgr. Petr Borecký – město Úvaly, Starosta Petr Kopínec – Vrbno pod Pradědem, Rada města Znojma – Znojmo, JUDr. Bohumil Šimek – Jihomoravský kraj, Záštita obce Kněždub, Starosta Zdeněk Kofent – obec Družec, Starosta Mgr. Jan Čižinský - Praha 7, Starosta Mgr. František Lukl – Kyjov, Starosta Ing. Jiří Skořepa – Rychnov pod Kněžnou, Starosta Ing. Václav Kubín – Králíky, Náměstek PhDr. Igor Hendrych, Ph.D – Opava, Rada města – Bystřice pod Hostýnem, Starosta Ing. Tomáš Svoboda – Kynšperk nad Ohří, Starosta Mgr. Antonín Jalovec – Cheb, Radní hl. města Prahy Mgr. Milena Johnová udělila Záštitu hlavního města Prahy. Prohlédněte si záštity pro rok 2019 zde. 

 

 

 

 

 

 

Generální partner

Hlavní partneři

SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Kaláb - stavební firma

Partneři

ALFUN a.s.
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
RACHA KOVO SPORT s.r.o.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Buchlovské hory
Bizmark - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Zábojník - výroba cementového zboží
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
AK Dent - stomatologické centrum
Maximum Party Service - cateringový servis
Kavárna Adria - caffé restaurant
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kubica - návrhy a realizace reklamy
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!