10. etapa: Brno – Velehrad

Trasa: Brno – Slavkov u Brna – Vyškov – Kroměříž – Zlín – Uh. Hradiště – Velehrad
Délka trasy: 150 km

report

15. Červen 2013

Desítky cyklistů, krásné počasí, profesor Pavel Pafko či šestinásobný vítěz Rallye Dakar Karel Loprais. Závěrečná desátá etapa zakončila čtvrtý ročník charitativní cyklotour Na kole dětem ve velkém stylu. Hlavní patron celé akce Josef Zimovčák a spol. během deseti dnů ušlapali 1554 kilometrů, když svoji cestu Českou republikou dnes zakončili ve  Velehradě.

„Rok od roku je cyklotour lepší a lepší. Využili jsme zkušeností s předešlých let a bylo to vidět. Ten dojezd na tak významné místo, jako je Velehrad, byl v podstatě symbolikou výjimečnosti toho celého projektu,“ řekl v cíli poslední etapy charitativního akce na pomoc onkologicky nemocným dětem patron projektu a desítinásobný mistr světa na vysokém kole Josef Zimovčák. Šestapadesátiletého jezdce na velocipédu potěšila i odezva fanoušků a cyklistů. „Již se mi ozvalo několik lidí, že by příští rok chtěli jet s námi, což je skvělé,“ řekl Zimovčák.

Do sto padesáti kilometrové závěrečné etapy cyklisté odstartovali z míst, kde večer skončili, tedy z brněnského Náměstí Svobody.  Počty jezdců v Brně rozšířilo na čtyřicet nových tváří včetně několika významných osobností. Mezi nimi byl i tradiční účastník cyklotour a známý chirurg Pavel Pafko. „Tento rok jsem mohl absolvovat pouze jednu etapu. Měl jsem mnoho práce a jiných povinností. Bylo mi to líto, a tak jsem se akci snažil podpořit alespoň v té poslední etapě,“ řekl ve Velehradě Pafko.  

V brzkých ranních hodinách vyrazil celý špalír čítající na sedmdesát jezdců vstříc první zastávce, jež byla ve Slavkově u Brna. V něm skupinu mistrů světa a známých tváří v pelotonu rozšířil čtyřnásobný světový šampión v jízdě na drezíně Ivan Křivánek oblečený v historickém kostýmu vojáka z období napoleonských válek. Všechny přivítal i místostarosta Jiří Doležel. 

Jubilejním padesátým partnerským městem, kde cyklotour stavěla a kde Josef Zimovčák předal certifikát místním zástupcům města, se stal Vyškov. Místostarosta Břetislav Usnul zde předal projektu poukaz na 10 000 Kč. Cesta rovinatou krajinou zavedla cyklisty i do Kroměříže, kde se k akci přidal šestinásobný vítěz slavné Rallye Dakar Karel Loprais. Legenda Dakaru přezdívaná „Monsieur Dakar“ doprovodila na své tatře, s níž vyhrál slavnou rallye hned třikrát, účastníky až do cílové destinace. Šekem na 4 000 Kč podpořil celou akci i vedoucí školství, sociální péče a kultury Kroměříže Jiří Pánek. 

Počty jezdců se s přibližujícím cílem neustále zvyšovali, a tak do Zlína dojel velice početný špalír cyklistů. Ještě před vjezdem do města ševců se k Josefu Zimovčákovi a spol. přidalo na deset mužů, žen i dětí na historických kolech v dobových kostýmech. Na Náměstí Míru peloton přivítal tiskový mluvčí Zdeněk Dvořák a početné publikum. Tradiční odměnou pro přítomné bylo vystoupení trojnásobné mistryně světa v krasojízdě Martiny Štěpánkové, která svůj um předváděla v každém partnerském městě či obci.

Drobné zklamání nastalo v předposlední zastávce v Uherském Hradišti. Namísto očekávaných davů cyklistů, kteří se přidají na posledních sedm kilometrů, bylo na Masarykově náměstí pouze deset kolařů. Kromě nich vyrazil do závěrečné části cyklotour i starosta Květoslav Tichavský. 

Do Velehradu, kde zrovna končily oslavy 1150 let od příchodu Cyrila s Metodějem na Moravu, Josef Zimovčák a spol. dorazili po 1554 kilometrech, když 6. června vyrazili ze západočeské Aše. Největším hrdinou se stal Jan Bicek. Handicapovaný cyklista, jemuž rakovina vzala jednu nohu, ujel celých 1554 kilometrů za pomoci pouze jediné končetiny. Vřelé uvítání po dojezdu účastníkům přichystal starosta Stanislav Gregůrek.

Mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák si s velkou pravděpodobností příliš neodpočine. Již za týden by měl vyrazit na legendární cyklistický závod Tour de France, jenž slaví sté výročí. Šestapadesátiletý Zimovčák by chtěl všechny etapy jubilejního stého ročníku projet na velocipédu. „Je to stále otevřená věc. Během několika dalších dnů padne definitivní rozhodnutí,“ dodal cyklista, jenž již jednou slavný etapový závod na vysokém kole absolvoval. 

Pavel Jahoda

fotogalerie

foto: © Ivo Dvořák

10. etapa 2013

Itinerář etapy

Start v Brně: 7.00 hod, Náměstí Svobody

Brno – Tuřany – Dvorska – Kobylnice – Prace – Křenovice – Slavkov, Palackého náměstí, 30 km, příjezd 9.00 – 9.30

Slavkov - Rousínov – Komořany – Tučapy – Vyškov, Masarykovo náměstí, 20 km, příjezd 10.30 - 11.00

Vyškov - Ivanovice na Hané – Těšice – Nezamyslice – Mořice – Vrchoslavice – Dlouhá Ves – Stříbrnice – Křenovice – Bezměrov – Postoupky – Kroměříž, Velké náměstí,  35 km, příjezd 12.45 – 13.15

Kroměříž - Kotojedy – Trávník – Střížovice – Kvasice – Tlumačov – Machová – Mysločovice – Sazovice – Tečovice – Zlín, Náměstí Míru, 30 km, příjezd 14.45 – 15.15

Zlín - Březnice – Bohuslavice u Zlína – Šarovy – Březolupy – Bílovice – Včelary – Jarošov – Uherské Hradiště, Masarykovo náměstí, 30 km, příjezd 16.45 – 17.15

Uherské Hradiště - Staré Město – Velehrad, nádvoří před vstupem do baziliky, 7 km, příjezd asi 17.45