15.etapa Tour de France 2013

13. Červenec 2013

Mont Ventoux zdolán!!!

Mont Ventoux padl. Josef Zimovčák a jeho spolujezdci zvládli dvacetikilometrový výšlap na legendární horu, kde má silnice místy i jedenáctistupňový sklon, a zdolali tak jednu z nejobtížnějších překážek jubilejního stého ročníku Tour de France. 

„Byl to skutečně krásný a náročný kopec a ty jsou kořením cyklistiky. Lidi to zajímá a celou cestu nás povzbuzovali. Byla to výzva a velký zážitek, jelikož tento kopec jsem jel vůbec poprvé,“ řekl po dojezdu na Mont Ventoux Josef Zimovčák, který během celé etapy opět rozdával materiály o projektu Na kole dětem. 

Kromě fanoušků neunikl výkon Josefa Zimovčáka pozornosti ani francouzské televizi, která doprovází mladé profesionální cyklisty jedoucí trasu Tour de France den před profesionálním pelotonem. Mezi nimi vyvolalo vysoké kolo nevěřícné pohledy a velký obdiv.  

Nezapomenutelný zážitek si z patnácté etapy odnesl i další člen týmu, Petr Burian, jeden z členů mechanického vozu, jenž se stará o výměny vysokých kol během jízdy. „Je to neuvěřitelné. Hlavně ten výšlap na Mont Ventoux, kde byly tisíce lidí. I na Pepovi bylo vidět, že si to užívá,“ dodal.

Nyní na skupinu čeká jednodenní odpočinek a poté hned několik náročných etap v Alpách. Hlavní patron projektu Na kole dětem Josef Zimovčák však neztrácí entusiasmus. „Já se na ty kopce těším. Bude to výzva. Některé ty kopce znám, jelikož jsem je absolvoval v roce 2005, takže už se jich nemůžu dočkat,“ dodal Zimovčák.

Pavel Jahoda

Fotogalerie 

foto: © Ivo Dvořák

15. etapa Tour de France 2013