3. etapa: Turnov – Zbraslav

Trasa: Turnov – Mladá Boleslav – Mělník – Horní Počaply – Kralupy nad Vltavou – Zbuzany - Zbraslav
Délka trasy: 170 km

report

8. Červen 2013

Hned s několika změnami trasy se museli vypořádat cyklisté během třetí etapy charitativní cyklotour Na kole dětem. Díky povodním musel peloton vynechat hned dvě plánované zastávky, ovšem Josef Zimovčák a spol. nakonec do cíle v pražské Zbraslavi dorazili včas a po třech dnech mají v nohách již na pět set kilometrů. 

„Dnes nám vyšlo počasí a nakonec i v těch náročných podmínkách ta etapa stála za to. Lidé to brali pozitivně, což bylo výborné,“ řekl Josef Zimovčák, který přiznal, že i přes včerejší náročný den nepociťoval únavu. „Dneska se mi jelo docela dobře. Pokud člověk chce jet takovou akci, tak se musí dobře připravit,“ dodal Zimovčák.  

Oproti včerejší královské etapě, v níž peloton vystoupal hned dvakrát na Ještěd, byla dnešní trať o poznání snazší. Na cyklisty čekala především rovinatá trasa vedoucí skrz Střední Čechy a ke skupině se hned od prvních kilometrů přidalo několik nových členů včetně dvou dalších velocipedistů a starosty Tomáše Hockeho. Ti společně s pelotonem dojeli až do první zastávky, která byla dnes v Mladé Boleslavi. Zde na všechny čekal náměstek primátora Daniel Marek, který od Josefa Zimovčáka převzal certifikát partnerských měst.

A v  krásném slunečném počasí, kdy teploměr chvílemi ukazoval až 28 stupňů, se přidávali i další. Přes černé prognózy se cyklisté nakonec dostali i k druhému záchytnému bodu, jímž byl Mělník. V městě na soutoku Labe a Vltavy bylo stále jasně patrné, co dokáže velká voda, avšak Josefa Zimovčáka a spol. na Náměstí Míru přivítala početná skupina fanoušků v čele se starostou Ctiradem Mikešem. Svůj um zde ve stísněném prostoru na pódiu opět předvedla Martina Štěpánková, za což byla taky patřičně odměněna místními.  

Pokračování ve směru Horní Počaply a Kralupy, kde byly naplánované další dvě zastávky, však již zamezila velká voda, která obě města znepřístupnila. Všichni účastníci se tak museli přepravit auty do malé vesničky s osmatřiceti obyvateli, do Libochoviček, avšak o to větší přivítání místní připravili. Každý z nich přinesl něco dobrého k snědku, a tak se většině účastníků těžko odjíždělo.

K pelotonu se zde přidalo i děvče, kvůli němuž celá akce vznikla. Malá Viktorka totiž kdysi trpěla vážnou hematologickou nemocí, a právě Josef Zimovčák a spol. jí pomohli při překonání této choroby. 

Z malebné středočeské vesničky vyrazili cyklisté o něco dříve, a tak na cestě k předposlední zastávce v Zbuzanech si přidali několik kilometrů navíc mimo plánovanou trasu. Do Zbuzan tak peloton dorazil po sto dvaceti kilometrech v sedle dle plánu. Na všechny zde čekala velká skupina místních včetně známé herečky Alice Bendové. Místní zde připravili i velkou dražbu košťat, sava a rukavic na pomoc jedné ze zatopených vesnic. Za zmínku stojí i čin starosty Jiřího Sušického, který na kole absolvoval celou etapu a i nadále bude na cyklotour pokračovat. Krom toho věnoval šek na 20 000 Kč. 

Cíl dnešní převážně rovinaté etapy účastníky zavedl do Prahy, přesněji do Zbraslavi. I ta byla bohužel zasažena velkou vodou, a tak plánovaná akce, jíž se mělo zúčastnit na dvě stě milovníku velocipédu a historických kol, musela být zrušena. Ovšem i přes nepřízeň počasí Josefa Zimovčáka a spol. přivítalo několik členů místního klubu vysokých kol v dobových kostýmech i starosta Aleš Háněl, který všechny provedl místním muzeem velocipédů a historických kol.

 „Dnešní etapa byla velice poklidná. Byly to převážně samé roviny. Včera to bylo mnohem těžší. Po cestě se k nám, ale přidala moje neteř, a tak jsem si to dneska o to víc užil,“ řekl v cíli jeden z tradičních účastníků, spisovatel a jezdec na vysokém kole Ivan Burkert. 

Zítřejší etapa bude o poznání náročnější. Peloton navštíví mimo jiné Karlštejn či Příbram a cílovou destinací bude Volyně. 

Pavel Jahoda

fotogalerie

foto: © Ivo Dvořák

3. etapa 2013

Itinerář etapy

Start v Turnově: 6.30 hod, Nám. Českého ráje

Turnov – Kadeřavec – Všeň – Ploukonice – Doubrava – Olšina – Dneboh – Zásadka – Boseň – Kněžmost – Koprník – Násedlnice – Studénka – Horní Stakory – Kosmonosy - Mladá Boleslav, Staroměstské náměstí 
32 km, příjezd 8.30 – 9.00

Mladá Boleslav - Bukovno – Líny – Katusice – Kluky – Vrátno – Mšeno – Nebužely - Střemy – Mělník, Nám. Míru
45 km, příjezd 11.15 – 11.45

Mělník - Dolní Beřkovice – Horní Počaply, Kulturní dům, č.p. 214
13 km, příjezd 12.15 – 13.00

Horní Počaply - Bechlín – Krabčice – Ctiněves – Černoušek – Ledčice – Nová Ves – Nové Ouholice – Podhořany – Lobeček – Kralupy nad  Vltavou, Seifertovo nám. 706, KD Vltava
30 km, příjezd 14.30  – 15.00

Kralupy nad  Vltavou - Otvovice - Kováry - Libochovičky - Malé Číčovice - Lichoceves - Tuchoměřice - Kněževes - Jeneč - Hostivice - Chýně - Rudná - Jinočany – Zbuzany, Na Návsi 1
40 km, příjezd  17.00 – 17.30

Zbuzany - Ořech – Zadní Kopanina – Radotín – Praha Zbraslav, Elišky Přemyslovny 433
13 km, příjezd asi 18.00