4. etapa: Praha Radotín - Volyně

Trasa: Praha Radotín – Karlštejn – Příbram – Rožmitál pod Třemšínem - Blatná – Strakonice – Volyně
Délka trasy: 137 km

report

9. Červen 2013

Velehrad je opět o něco blíž. Josef Zimovčák a spol. mají za sebou již čtvrtou etapu, ve které museli zvládnout několik záludných stoupání. Na cestě do Volyně se k nim přidaly hned dvě významné české osobnosti- badmintonista a olympionik Petr Koukal a herec Pavel Nový. Celý peloton má po čtyřech dnech ujeto 684 kilometrů. 

„Dneska to bylo trochu dramatické, jelikož mi prasklo sedátko, ale po určitých úpravách jsem mohl pokračovat dál. Bylo skvělé, kolik bylo kolem trati lidí na to, že je neděle,“ řekl po dojezdu Josef Zimovčák. Šestapadesátiletý cyklista, jenž na velocipédu absolvoval všechny největší etapové závody, však přiznal, že se stále teprve zahřívá. „Stále čekám na to, kdy mě to začne bavit,“ dodal s úsměvem. 

V již čtvrté etapě během čtyř dnů se musel peloton potýkat s rozmary počasí. Chvílemi slunce pálilo a o pár minut později začalo silně pršet. To však Josefa Zimovčáka a další nemohlo zastavit, a tak již v osm ráno po dalším skvělém jídle v radotínské restauraci Rozmarýn vyrazili údolím řeky Berounky směr Karlštejn. Zde na skupinu čekal olympionik Petr Koukal, který se cyklotour Na kole dětem již účastnil minulý rok, kdy ujel celou etapu. Dnes se k pelotonu přidal kvůli tréninkové vytíženosti jen symbolicky na několik kilometrů. 

V Pičíně se k pelotonu přidal další známý milovník cyklistiky, herec Pavel Nový. Čtyřiašedesátiletý herec v doprovodu Josefa Zimovčáka dorazil až do pětadvacet kilometrů vzdáleného Rožmitálu pod Třemšínem. Před tím ještě všichni zúčastnění navštívili rodné město patrona celé akce Příbram, kde svůj um předvedla místní taneční škola Dancing Rekord a jako již tradičně i bývalá trojnásobná mistryně světa v krasojízdě Martina Štěpánková. Všechny přivítal starosta Pavel Pikrt, jenž z rukou Josefa Zimovčáka převzal certifikát partnerských měst. 

„Dneska se mi jelo dobře. Pro mě je kolo nejlepší cestovní prostředek a slouží mi jako rehabilitace, takže neexistuje nic lepšího,“ řekl Nový, jenž pochválil i celý projekt. Je to výborný nápad, který funguje. S panem Zimovčákem se známe již dvacet let a jednou mě učil jezdit na té jeho kozině, ale znovu bych to už nechtěl zkusit. Je to něco obdivuhodného, že na tom dokáže jezdit každý den,“ dodal známý herec, jenž po návštěvě Rožmitálu vyrazil zase na svém elektrickém kole zpět domů.

V něm na účastníky cyklotour čekalo početné publikum fanoušků, kteří jejich příjezd náležitě ocenili. Během přestávky vystoupili i místní hudebníci. Několik kilometrů zvládl s pelotonem na kole i místostarosta Rožmitálu Pavel Bartl. 

Po cestě do již čtvrté zastávky dne v Blatné se ke skupině přidali i tři další velocipedisté, kteří opět dokázali, jaké velké oblibě se vysokým kolům v České republice dostává a nejmladší účastník cyklotour, jenž byl s jednou z hlavních tváří minulého ročníku. Všechny účastníky vřele přivítal starosta Bohuslav Navrátil a popřál jim šťastnou cestu. 

Podruhé během dvou let zavítali účastníci cyklotour do města dudáků Strakonic. A právě dudáci přivítali Josefa Zimovčáka a spol. při příjezdu na nádvoří místního hradu. Krom nich zde probíhala akce Na kole s helmou a losování se chopil právě Josef Zimovčák, který také předal certifikát místostarostce Ivaně Říhové.  Závěrečnou destinací dnešní etapy byla jihočeská Volyně. Ještě před ní řady cyklistů rozšířilo na deset místních dětí, které s pelotonem dorazily až do finiše. Na účastníky čekalo vřelé přivítání místních a starosty Františka Valnohy.

Zítra na všechny čeká jedna z nejkratších etap cyklotour, která účastníky zavede na Jih Čech. Peloton navštíví Český Krumlov a závěr etapy bude v Českých Budějovicích. 

Pavel Jahoda

fotogalerie

foto: © Ivo Dvořák

4. etapa 2013

Itinerář etapy

Start v Radotíně: 8.00 hod

Radotín – Černošice – Dobřichovice – Hlásná Třebáň – Karlštejn, Náměstí pod hradem 20 km, příjezd 9. 00 – 9,30

Karlštejn - Dolní Vlence – Liteň – Leč – Skuhrov – Drahlovice – Podbrdy – Vižina – Osovec – Osov – Skřipel – Hostomice – Buková u Příbramě– Pičín– Příbram, Nám. 17. listopadu 40 km, příjezd  11.30 - 12.00 

Příbram - Bohutín - Vranovice - Sedlice - Rožmitál pod Třemšínem, 18 km, příjezd 12,45 - 13,00

Rožmitál pod Třemšínem - Bezděkov pod Třemšínem - Vševily - Pročevily - Hudčice - Bělčice – Bezdědovice – Blatná, J.A.Komenského 26 km, příjezd 14.15 – 14.45

Blatná - Jindřichovice – Bratronice – Třebohostice – Strakonice, hrad Strakonice, 23 km, příjezd 16.00 – 16.30

Strakonice - Mutěnice – Sousedovice – Libětice – Úlehle – Nihošovice – Volyně, Náměstí Svobody 20 km, příjezd asi 17.30