Na kole dětem Žďárskými vrchy 2021

Trasa: Žďár nad Sázavou - Svratka - Sněžné - Nové Město na Moravě - Žďár nad Sázavou
Délka trasy: 67 km

7. ročník Na kole Žďárskými vrchy je minulostí

Žďárskými vrchy projelo více než 340 cyklistů

14. srpen 2021

V sobotu 14.8.2021 se ráno kolem 9 hodiny začalo k amfiteátru u Pilské nádrže ve Žďáře nad Sázavou sjíždět mnoho cyklistů. Bylo zřejmé, že se koná 7. ročník charitativní cyklojízdy Na kole dětem Žďárskými vrchy. Nakonec se zde před startem v 9:30 sešlo více jak 340 cyklistů na všech možných strojích. Nejvyšší kolo měl Martin Kvintus, borec od Semil, který pro letošní ročník nahradil v čele pelotonu Josefa Zimovčáka, který tradičně jezdí v čele, po boku s Alešem Wasserbauerem, duší a organizátorem tohoto projektu. Aleš zase šlape pouze jednou nohou, protože druhou mu před lety vzala rakovina.
Josef Zimovčák, patron projektu, měl v týdnu drobnou zdravotní indispozici, a tak místo na kole, musí nyní trávit trochu času v nemocnici. Přejeme mu rychlé uzdravení a těšíme se na příští rok, kdy ho opět budeme očekávat v čele pelotonu. 
Aleš dokázal opět objednat skvělé slunečné počasí a přilákat spoustu cyklistů. Peloton se táhl do ohromné, krásné dálky a připomínal velmi dlouhého hada.  V 9:30 jsme vyrazili vstříc 67 km dlouhé trase Vysočinou.  Na startu nás ve Žďáru nad Sázavou, kromě organizátorů, přivítala i místostarostka města Ludmila Řezníčková a senátor Josef Klement. Ten již tradičně jel i celou dnešní trasu. 
První zastávka byla ve Svratce, kde nás přivítali skvělým občerstvením, množstvím banánů i tekutin, které si naše těla v tomto letním slunci žádala.  Tradičně nás pozdravil místní zastupitel Jan Vítek. Převzal certifikát a po krátké přestávce jsme vyrazili směrem na Sněžné.
Místní buchty (ty pečené) a místní škvarková pomazánka se staly za předchozích 6 ročníků již velkým pojmem a mizí po stovkách. Škvarkové pomazánky letos prý padlo 13 kg. Všichni se sem těšili a do sytosti se i najedli.  Panu místostarostovi Petru Lechnerovi jsme předali certifikát a moc poděkovali.
Pokračovali jsme směr Nové Město na Moravě.  V Novém Městě na Moravě byla pohodová atmosféra a poslední přestávka. Místní starosta Michal Šmarda nás náležitě přivítal a udělali jsme i společnou fotku.
Pak už jsme se stočili zpět směrem do Žďáru nad Sázavou. V cíli organizátor celé akce Aleš Wasserbauer poděkoval všem účastníkům a sponzorům za podporu. Předal šek na úctyhodných 400 tis. Kč. Peníze půjdou Nadačnímu fondu Krtek a dětským oddělením nemocnic v Jihlavě a Novém Městě na Moravě.  Předání se zúčastnili i primáři těchto oddělení Martin Zimen a Martin Chalupský. Oba jeli celou trasu.
Celý den moderoval na zastávkových místech Bohouš Sláma, díky.
Pokladnička, do které házeli přítomní dobrovolné startovné bude rozpečetěna a sečtena na městském úřadě v nejbližších dnech. O výsledku budeme informovat.
Už nyní se těšíme na příští rok na 8. ročník.
Velké poděkování patří i policii České republiky, městským strážníkům i kluků na motocyklech, kteří se skvěle starali o naši bezpečnost celý den. Níže najdete několik fotografií z pohodového dne a kompletní fotogalerii pak za několik dní na www.zdaracidetem.cz/fotogalerie .

Fotogalerie

Na kole dětem Žďárskými vrchy 2021

7. ročník veřejné cyklojízdy

startuje ve Žďáru nad Sázavou z Pilské nádrže 14.8.2021 v 9:30. Registrace bude probíhat od 8:00 do 9:15. Přidejte se k charitativní cyklojízdě a podpořte svojí účastí děti, které se léčí s onkologickými onemocněními. Akci zaštiťuje Aleš Wasserbauer, handicapovaný cyklista šlapající jednou nohou, kterému byla amputována noha ve stehnu během léčby rakoviny.

Startovné  je dobrovolné. Více informací najdete na stránkách https://www.zdaracidetem.cz/.

Celou trasu v čele pelotonu pojede Aleš Wasserbauer šlapající jednou nohou a mistr světa na vysokém kole Josef Zimovčák. Od začátku trasy poputuje s pelotonem zapečetěná kasička, kam může kdokoliv přispět. Přispět mohou účastníci dobrovolným startovným. Dále bychom chtěli ukázat a motivovat všechny, že i s handicapem se dá sportovat, například jezdit na kole. 

Někomu se může trasa zdát jako dlouhá, ale na trase budou zastávky pelotonu v partnerských městech spojené s odpočinkem, kde promluví zástupce partnerského města a Aleš Wasserbauer, autor projektu Na kole dětem Žďárskými vrchy. Cílem pelotonu bude pak rekreační areál Pilák ve Žďáru nad Sázavou.  Registrace není povinná, ale pomůže organizátorům když budou vědět přibližný počet účastníků. Registrace zde.