Poháry se časem zapráší. Největší vítězství je pomoc, ta vydrží

Společnost Aricoma vydává firemní časopis Aricoma-Elite a jeden z článků se věnuje i nadačnímu fondu Josefa Zimovčáka Na kole dětem a 15. ročníku Cyklotour.

Celý článek si můžete přečíst níže

TEXT ELIŠKA PAVLASOVÁ

Co kdybyste mohli pomoct dětem s onkologickým onemocněním
jenom tím, že se projedete na kole s partou fajn lidí?
Úspěšný český sportovec Josef Zimovčák v roce 2010 založil
nadaci Na kole dětem, díky které každoročně přispívá pacientům
s onkologickým onemocněním. Dosud se mu za podpory firemních
partnerů i obyčejných lidí podařilo vybrat více než 30 milionů korun.

Příběh nadace začíná před čtrnácti lety, kdy se Josef Zimovčák zúčastnil charitativního závodu z Bratislavy do Znojma. Tenkrát si několikanásobný mistr České republiky a světa v jízdě na vysokém kole uvědomil, že by se takto dalo pomáhat častěji než jeden den v roce. „Bliklo mi, že jet na kole za účelem pomoci není vůbec špatný nápad, a začal jsem plánovat,“ popisuje Zimovčák. A tak se ještě ten samý rok jela první výprava pod hlavičkou Na kole dětem. Premiérová cyklotour startovala v Nové Sedlici a končila v Aši. „Já jsem jel na tom velkém kole vepředu a ostatní za mnou.A tak to zůstalo dodnes. Stejně jako takové naše čtyři pé, které k tomu neodmyslitelně patří,“ popisuje úspěšný sportovec.

KRÁSA V JEDNODUCHOSTI
Celou výpravu totiž vždy provází myšlenka pomoci, partnerství, poznání a pohybu. Přičemž právě pohyb je pro něj tím nejdůležitějším. „Možnost okysličit si hlavu a uvědomit si, že tím, co mě baví, tedy pouhou jízdou na kole můžeme pomoci, je skvělý pocit. Obecně celá teze toho projektu je velice jednoduchá, ale právě v tom je podle mě ta krása,“ pochvaluje si Zimovčák. Fungování je založené na spolupráci s nadacemi, které bývají součástí dětských onkologických klinik a vybírají, jaké děti Na kole dětem podpoří v rámci rekondičních pobytů. Následně jim zajistí zázemí, zdravotní podporu, rehabilitační a psychologický dozor. „Na nás zůstává finanční stránka, kterou zvládáme díky našim štědrým dárcům a všem, kteří zašlou i malou částku na transparentní účet nebo přispějí do kasiček na vyjížďkách,“ popisuje cyklista.

Připojit se k pomoci může každý. Důležitou součástí jsou ale partneři. Jedním z nich je i Aricoma. „Ta je naším sponzorem už osm let a pomáhá nám více způsoby. Teď o Vánocích jsme od nich dostali téměř 350 tisíc korun, protože si nás jejich zákazníci zvolili jako nejžádanější neziskovku,“ usmívá se a dodává, že právě to jsou momenty, kdy si uvědomuje, že dělá něco správně.

NA KOLE DĚTEM KOLEM SVĚTA? PROČ NE
Něco na tom určitě bude. Projekt má totiž v dnešní době kromě hlavní desetidenní cyklotour i další jednodenní výpravy, do kterých se zapojuje čím dál tím víc lidí a navazují na zakladatelovu myšlenku: „My, kteří jsme zdraví, musíme pomáhat těm, kteří takové štěstí nemají.“ Možná i proto se Zimovčák nebojí snít ve velkém. A momentálně si pohrává s myšlenkou rozšíření nadace za hranice. Míří tak k myšlence Na kole dětem kolem světa. Taková věc bude ale potřebovat ještě pár let uzrát. Oproti tomu letošní cyklotour má velmi jasné obrysy. Jubilejní patnáctý ročník bude startovat 29. května pár kilometrů od Prahy a celá jízda končí 8. června na jižní Moravě. A zapojit se může opravdu každý. „Projedeme spoustu malebných obcí a měst a letos se poprvé zastavíme i v senátu, kde sedí také spousta lidí, kteří nás podporují,“ popisuje nadšený cyklista, který na otázku, zda je jeho největším životním úspěchem právě úspěšná nadace, odpovídá: „Věřte mi, že ano. Beru to tak, že sport mi dal možnost prokolovat tu svou minulost a přetavit ji v pomoc. Svou chvilku slávy jsem si už zažil, ale tohle je něco, díky čemu se mi každý večer lépe usíná,“ uzavírá Zimovčák.