7. etapa: Ostrava - Kroměříž

Trasa: Ostrava – Petřvald – Frenštát pod Radhoštěm – Valašské Meziříčí – Bystřice pod Hostýnem – Kroměříž
Délka trasy: 134 km

5. Červen 2019

Z Ostravy!!! jsme vyjeli na čas od radnice, a to s posilou pana ostravského primátora!!! pana Tomáše Macury. Nebylo to žádné markýrování pro noviny, šlapal s námi až do Valašského Meziříčí a jel by dál, kdyby nemusel večer do gala a něco zahajovat.

          Tak, a teď špetka poučení, dávejte pozor: Když se něco, byť svědomitě, pečlivě a důkladně připravuje, může to skončit průšvihem. Jako se podařilo nám. Víte, že jsou u Ostravy dva Petřvaldy, vcelku blízko sebe? No, my to už víme velmi dobře. V čem ten průšvih spočívá, vysvětluje dopis, který jsme krátce před startem naší cyklotour sepsali a poslali.

Vážení páni starostové Petřvaldů,

Začínáme poněkud nezvykle, aby bylo hned zřejmé, že jsme udělali chybu, kterou chceme napravit. To se stane, když se hodně snažíte a pečlivě organizujete. Tak jsme zaměnili Petřvald za Petřvald (nebo snad obráceně?). Ono Josefovi Zimovčákovi přišlo trochu divné, jak se pan starosta v telefonu divil, že by se spolu už setkali, zatímco Pepa si byl jist, že si i přátelsky rozuměli. No jo, on se ale setkal nikoli s panem starostou Lukšou z města Petřvald, ale s panem starostou Kološem z obce Petřvald.
Letos už nestihneme změnit program, protože je naplánovaný na minuty, policie připravila itinerář pro motohlídky. Moc se Vám pane starosto Lukšo proto omlouváme. Ale slibujeme, že to napřesrok napravíme, nejlépe tak, že zavítáme do obou Petřvaldů, čímž vyloučíme opakování zmýlené. Ještě že jsou Petřvaldy relativně blízko sebe!
Srdečně vás oba zdravíme a prosíme, abyste nám i přes to nedorozumění drželi palce, protože je tím pádem budete držet především dětem, kvůli nimž jedeme a které to potřebují.

Tolik k naší organizační botě. Páni starostové to vzali s humorem a nadhledem, děkujeme.

Jak zřejmo, naší první zastávkou se tedy stala obec Petřvald, kde nás čekal pan starosta Václav Kološ s hromadou místních párko-klobás nebo klobáso-párků. Věřili byste, že se taková uzenina dá dělat z masa? My, bičovaní agrosériovou velkovýrobou, jsme už ztráceli víru. Ale jde to, jak nás přesvědčil zdejší pan řezník. Obsluhovalo nás duo starosta a paní místostarostka paní Ing. Šárka Fabiánová, díky. Ve Frenštátě, další zastávce, nás přivítal starosta pan Miroslav Halatin, děti z mateřské školky a Karel Loprais s celou rodinou, vzal i Tatru, abychom se potěšili. Šestinásobný vítěz dakarské rallye zavzpomínal, že poprvé vyhrál před 31 lety. Brrr, to to ale letí. My jsme odsud letěli do Valašského Meziříčí, kde se nás ujala paní místostarostka Zdislava Odstrčilová, na radnici pro nás nachystali občerstvení, které jsme vzali útokem a vyčistili tácy. Poslední zastávka se odehrála v Bystřici pod Hostýnem na náměstí u kašny se sochou Panny Marie vítězné ochrany Moravy, kde nás pozdravil pan starosta Mgr. Zdeněk Pánek a místostarosta Jiří Ott. Moc jsme se nezdrželi, protože nás hnaly mraky a pronásledovala bouřka. Té jsme se však švihem vyhnuli, dnes nás nedostala, do Kroměříže jsme dorazili suší. Paní místostarostka Mgr. Daniela Hebnarová nás mile přivítala a my se po občerstvení vydali pod sprchy.
Na závěr přiblížíme alespoň jednoho dalšího z našeho pelotonu, už jsme ho několikrát zmínili, totiž pana doc. MUDr. Jiřího Vokurku, CSc. Jako chirurg se musel ukázat, když látal Pepův nos. Letos jede potřetí, a to na prosbu svého syna Honzy, který bojoval s vážným onemocněním. Bohužel nevyhrál, a tak teď už jen sleduje odkudsi shora, jak táta plní, k čemu ho vyzval. Nutno podotknout, že Jirka není žádný sváteční cyklista. Má za sebou (mimo jiné) měsíční cestu na kole v Himalájích, 950 km z Lhasy do základního tábora pod Mount Everestem, s přejezdem přes šest pětitisícových pasů. Naše trmácení přes Krušné, Orlické a jiné hory tedy musí vnímat jako brdečky.

Nechť jste ve stejné formě jako on a jako my. Zítra na přečtenou.

Jan Králík

fotogalerie


5.června 2019

Ostravu opustíme přes Vítkovice a kolem řeky Odry, Ondřejnice i Lubiny zamíříme na jih. Ještě nedojedeme ani k ostravskému letišti a bude první zastávka v Petřvaldu. Pak se už vrhneme do Podbeskydské pahorkatiny a dojedeme do Frenštátu pod Radhoštěm. To už budeme v Beskydech. Na Radhošť nepojedeme a doufám, že nebudeme muset ani vyzkoušet můstky ve skokanském areálu Jiřího Rašky. Zabočením na západ se vyhneme kopečkům Beskyd, necháme si je po celou dobu po levé ruce a budeme pádit do Valašského Meziříčí. Asi nebude čas na návštěvu zámku Žerotínů a ani zámku Kinských, i když zastávka zde bude dlouhá 45 minut.  Po pauze budeme uhánět Podbeskydskou pahorkatinou do Bystřice pod Hostýnem. Hostýnsko-vsetínskou hornatinu i samotný Hostýn uvidíme sice jen z dálky, ale myslím, že to nikomu, po včerejších Jeseníkách, vadit nebude. Nabereme zde síly a pustíme se do poslední části dnešní etapy do Kroměříže. To už budeme v rovinaté Hané, a tak nám snad zůstane dost sil, abychom si prohlédli místní historické centrum a také Arcibiskupský zámek i zahrady, které byly na seznam dědictví UNESCO zapsány v roce 1998. 

Itinerář etapy

Start     8:00

Ostrava      Prokešovo náměstí 

9:15 - 9:45

11:10 - 11:40

Petřvald  Obecní úřad

Frenštát pod Radhoštěm  nám. Míru

13:15 - 14:00

15:40 - 16:10

 Cíl       17:30

Valašské Meziříčí  MÚ Náměstí 

Bystřice pod Hostýnem Masarykovo náměstí

Kroměříž   Velké náměstí  

Podrobná trasa

Start v Ostravě: 8:00 hod   Prokešovo náměstí

Ostrava – Výškovice – Proskovice – Stará Ves nad Ondřejnicí – cyklostezka – Petřvald  Obecní úřad, Petřvald 175 (příjezd cca 9:15 – odjezd 9:45)  20 km                                     

Petřvald – Trnávka – Kateřinice – Hájov – zemědělská komunikace - Lubina, Větřkovice – cyklostezka 6001 – Mniší – cyklostezka Radhošťská (PG01) – Pružinky - cyklostezka Radhošťská (PG01) – Tichá - cyklostezka Radhošťská (PG01) – Frenštát pod Radhoštěm  nám. Míru  (příjezd cca 11:10 – odjezd 11:40)  25 km  

Frenštát pod Radhoštěm – Bordovice – Veřovice – Mořkov - cyklostezka  č .6271 – Hostašovice – cyklostezka 6214 – Jasenice - Mštěnovice –  cyklostezka - Valašské Meziříčí  MÚ Náměstí   (příjezd cca 13:15 – odjezd 14:00)  29 km  

Valašské Meziříčí – Lhotka nad Bečvou – Choryně – Komárovice – Kelč –  Všechovice  - Libosváry – Bystřice pod Hostýnem Masarykovo náměstí (příjezd cca 15:40 – odjezd 16:10)  32 km 

Bystřice pod Hostýnem – Bílavsko – Hlinsko pod Hostýnem – Jankovice – Dobrotice – Holešov – cyklostezka 5033 – Količín - cyklostezka 5033 – Pravčice - cyklostezka 5033 -Hulín - cyklostezka 5033 – Bílany - cyklostezka 5033 – Kroměříž    Velké náměstí      (příjezd cca 17:30)  28 km

Podrobnou trasu najdete zde.

Profil etapy