9. etapa: Hodonín - Šlapanice

Trasa: Hodonín – Svatobořice-Mistřín – Klobouky u Brna – Slavkov u Brna – Vyškov – Rousínov - Šlapanice
Délka trasy: 125 km

7. Červen 2019

Z Hodonína nás vyprovodil pan starosta Libor Střecha a my vyrazili v konečně chladnějším počasí vstříc první zastávce ve Svatobořicích – Mistříně. Než tam dojedeme, přiblížíme tučné logo na našich kalhotách – SMO Otrokovice. Ing. Jiří Dlabač, jehož firmu napínáme na obou našich stehnech, se seznámil s Josefem na jedné společenské akci. Asi by zůstalo jen u zdvořilostní výměny jmen, kdyby mu Josef, jak ho někdy napadne, nezmačkl ruku jako ve svěráku. Co je to za raubíře?, řekl si Jura a rozhodl se přijít mu na zoubek. Není čas na dlouhé řeči, zkrátka ho pozval do firmy, aby řekl, co je zač. Skončilo to jednak tím, že Josef představil projekt Na kole dětem, jednak tím, že se Jura vydal na nějaký výlet, na němž ujel 126 kilometrů, sám říká „svých prvních panenských“. Že to byl nářez, netřeba zdůrazňovat, což ho nejen neodradilo, ale naopak se začal angažovat v cyklotour. Vyrazil na první ročník a také ho začal sponzorovat. Letos se přidal až v Ostravě, protože ho sklátila rýmička a kašílek, což jsou zákeřné choroby, jak my hoši víme. Jo, proč je logo SMO Otrokovice na našich gatích tak vypasené: protože za ním stojí šestimístný příspěvek. Juro, děkujeme!

Svatobořice-Mistřín je obec, která drží na tradice a začíná u nejmenších. Děti nás tu přivítaly muzikou, zpěvem a tancem – škoda, že oproti mažoretkám, jichž jsme viděli na cyklotour snad deset souborů, působí dětské lidové soubory jako exoti, místo aby to bylo opačně. Pan starosta Miroslav Veselý mohl být pyšný, stejně jako paní učitelka Jarka Maradová. Z obce se s námi vydalo alespoň na pár kilometrů 32 dětí základní školy, milé. 
Zastavení v Terezíně u pana starosty Antonína Hanáka a paní místostarostky Ludmily Esterkové bylo zorganizované sice narychlo, ale o to bylo srdečnější. Pan Hanák by jel s námi, kdyby nemusel organizovat pohřeb. Inu starosta je tu od starostí.
V Kloboukách se na nás přichystal nejen starosta pan Pavel Volek, ale také zdejší děti, které pro „naše“ děti přichystaly 40 dětských knížek.
Ve Slavkově u Brna pro nás připravili občerstvení pod dohledem pana starosty Michala Boudného.
Pan starosta Karel Jurka nás přivítal ve Vyškově, kde si na nás počkal také Martin Zbořil, další jezdec na vysokém kole. Toho jsme ale neměli dopředu pouštět. Jel, jako kdyby to kolo ukradl, bylo vidět, že se na nás nachystal. Nebo to je jeho běžné tempo? Hnal nás zle. 
V Rousínově nás Martin naštěstí už opustil. Tady nás přivítal pan starosta Jiří Lukášek, mile nás tu překvapili dobrou zmrzlinou.
Závěr ve Šlapanicích vrcholil v městském parku, kde se veselili místní hasiči, vítal nás hejtman Jihomoravského kraje pan Bohumil Šimek (krátká a vtipná řeč ☺), milá paní starostka Michala Trněná a také jedenaosmdesátiletý olympionik, zjevně duchem i fyzicky mladík Ferdinand Duchoň, dráhový cyklista, 5. na olympiádě v Říme v roce 1960 (!). Korunu dnešnímu dni dala trojnásobná mistryně světa v krasojízdě Martina Štěpánková-Trnková, když nám předvedla, že na kole lze předvádět cviky, které jsou proti fyzikálním zákonům. A k tomu výborný dětský pěvecký soubor a občerstvení a pak do hotelu. 
Už už jsme v cíli letošní cyklotour a nestačili jsme představit všechny, které bychom měli. Tedy rychle ještě třeba MUDr. Jiřího Spáčila, brněnského ortopéda a dozajista nejzkušenějšího cyklistu v pelotonu, služebně nejstaršího účastníka. Kdysi jezdil za Favorit Brno, s Pepou absolvoval Tour de France 2005 (nejprve si sám musel v pangejtu zašít svoji potrhanou nohu, pak ošetřit Josefa po strašidelném pádu ((zlomeniny, tržné rány, vyražené zuby, bezvědomí)), pak s ním jel Giro 2006 (darmo vzpomínat), pak Vueltu 2007 (kdy ošetřil kronikáře letošní cyklotour a sbíral mu vyražené zuby ze silnice) a absolvoval většinu etap všech ročníků Na kole dětem (ošetřoval padlé, Pepu zejména). Kdybyste se mu svěřili, že vás bolí koleno, rozhodně by se vám na ně hned nevrhnul. Hlavně buďte v klidu, chvíli kolenu odlehčete a pak se uvidí. Víte, co se stane? Nejspíš to zafunguje!
Tak a teď něco o zítřku: pojedeme poslední etapu, na jejímž konci se bude na náměstí dražit zvon, který pro akci Na kole dětem odlil zvonař Jan Šeda z Deštné v Orlických horách. Jsou na něm podpisy osobností, které s námi „hrají“ – samozřejmě Pepy Zimovčáka, profesorů Pavla Pafka a Jana Pirka, Karla Lopraise a dalších. Kdybyste náhodou neměli čas přijet dražit do Znojma, nevěšte hlavu: Stejný zvon se bude dražit elektronicky na našich stránkách, čas máte až do sobotní půlnoci. Kdybyste na zvon neměli doma místo, zkuste vydražit stuhu s podpisy Pepy a obou pánů profesorů, kterou jsme přivezli z budoucího muzea cyklistiky Jaryna „Hořáka“ Hořavy – viz 2. etapa.     

Dobrou!

Jan Kálík

fotogalerie


7.června 2019

Z Dolnomoravského úvalu, kde leží Hodonín vyrazíme směrem na sever. První zastávkou budou Svatobořice-Mistřín, to už budeme zpět na Kyjovské pahorkatině. Jsme ve vinařské oblasti a mezi vinicemi dojedeme skoro až do Klobouků u Brna. Jihomoravská metropole bude skoro na dohled, nebudeme toho dbát a vydáme se na sever, kolem Ždánického lesa do Slavkova u Brna. V okolí snad nebude žádná bitva a Napoleon už také už odtáhl, tak snad bude cesta klidná. Stočíme se na východ až do Bučovic, kde zahneme na sever, přejedeme Litenčickou pahorkatinu a zastavíme až ve Vyškově. Odpočineme a pojedeme na jihovýchod. Přes Vyškovskou bránu pojedeme do Rousínova. To bude dnešní poslední zastávka. Jenom lehce mineme Drahanskou vrchovinu, přejedeme D1 u Rohlenky a už budeme ve Šlapanicích, cíli dnešní etapy. 

Itinerář etapy

Start     8:00

Hodonín   Masarykovo náměstí 

9:00- 9:30

10:30 - 11:00

Svatobořice-Mistřín  OÚ 

Klobouky u Brna  nám. Míru

12:30 - 13:15

14:35 - 15:05

15:50 - 16:20

 Cíl       17:10

Slavkov u Brna  Palackého náměstí 

Vyškov   Masarykovo náměstí 

Rousínov    Sušilovo náměstí 

Šlapanice  Gymnázium Riegrova

Podrobná trasa

Start v Hodoníně: 8:00 hod   Masarykovo náměstí

Hodonín – Dubňany – Svatobořice-Mistřín  OÚ Hlavní 1000/113 (příjezd cca 9:00 – odjezd 9:30)  16 km                                     

Svatobořice-Mistřín – Šardice – Hovorany – Čejč – Terezín – Krumvíř – Kašnice – Klobouky u Brna  nám. Míru  (příjezd cca 10:30 – odjezd 11:00)  22 km  

Klobouky u Brna – Borkovany – Těšany – Šaratice – Hrušky – Křenovice – Slavkov u Brna  Palackého náměstí (příjezd cca 12:30 – odjezd 13:15)  28 km  

Slavkov u Brna – Křižanovice – Marefy - Bučovice – Bohaté Málkovice – Bohdalice-Pavlovice – Manerov – Zouvalka – Vyškov   Masarykovo náměstí  (příjezd cca 14:35 – odjezd 15:05)  24 km 

Vyškov – Drnovice – Luleč – Nemojany – Habrovany – Rousínov     Sušilovo náměstí   (příjezd cca 15:50 – odjezd 16:20)  17 km

Rousínov – Viničné Šumice – Pozořice – Sivice – Tvarožná – Jiříkovice – Šlapanice  Gymnázium Riegrova  (příjezd cca 17:10 )     18 km            

Podrobnou trasu najdete zde.

Profil etapy